Službeni jezik: grčki
Vremenska zona: UTC+3
(leto),
UTC+2
(zima)
Valuta: Evro (EUR)
Region u kojem se nalazi Solun naziva se Makedonija. Grad je osnovao makedonski kralj, a svoje grčko (i englesko) ime dobio je po vladarevoj ženi Tesaloniki.
Ako vam i dalje nedostaje osećaj da ste u malom grčkom mestu, prošetajte se do četvrti Ladadika, stare lučke jevrejske četvrti. Tamo ćete naći mnogo odličnih restorana i živopisnih taverni.
Zalutali ste tokom jedne od dugih šetnji gradom? Bez brige! Sve što treba da uradite je da nastavite istim putem, samo ka dole – svakako ćete doći do morske obale, a odatle ćete se lako snaći.
Solun je drugi po veličini grad u Grčkoj. Nalazi se u severnom delu zemlje, u Solunskom zalivu, na obali Egejskog mora. Često ga nazivaju i drugim glavnim gradom Grčke.
Jedno od prepoznatljivih mesta je Aristotelov trg, koji odlikuje jedinstvena arhitektura – obavezno ga ubeležite na svoju listu znamenitosti koje želite obići. Od trga vodi šetalište, skroz do Rotunde, koja je poznata i kao Crkva Svetog Đorđa. To je najstarija građevina ove vrste u gradu. Pomenuta promenada 1997. godine je ukrašena kišobranima, koji su bili povezani sa proslavom statusa kulturne prestonice Evrope. Postali su toliko popularni kako među lokalcima, tako i među posetiocima – da su ostali do dana današnjeg.
Volite li da bacite pogled na grad iz ptičje perspektive, preporučujemo da se uputite u Belu kulu. Sagradili su je Turci da bi štitila istočni deo gradskih zidina od napada s mora. Danas se vredi popeti na ovo ne toliko visoko zdanje i s njegovog vrha uživati u pogledu na grad i luku.
Treba se prošetati i uskim gradskim uličicama kako biste bolje osetili atmosferu. Vozači ovde svoje automobile tretiraju potpuno drugačije nego u većini drugih evropskih gradova. Oni su jedini način da se prevezete do svog odredišta i pronađete mesto za parkiranje, što se u Solunu često graniči s nemogućim. Stoga niko ne brine o tome da li su kola ogrebana, bilo manje ili skroz ozbiljno.
Kad smo kod atmosfere u gradu, teško je ne pomenuti lokalnu pijacu, gde je najbolje možete osetiti. U Solunu se nalazi u ulici Vlali 40 i na njoj možete kupiti sve, od suvenira do odeće, ali pre svega treba obratiti pažnju na začine i sveže lokalne proizvode.
Kada putujete, najvažniji aspekt vam je isprobavanje lokalnih jela? U Solunu ima dovoljno zanimljivih mesta koje biste mogli posetiti. I lokalci i turisti, između ostalog, preporučuju restoran Bazagiazi, koji se nalazi u ulici Vassileos Irakliou br. 35. Svratite i u Tougi u ulici Karipi br. 28 ili u Sempriko u ulici Fragkon br. 2. Na oba ova mesta možete jesti izvrsnu mediteransku kuhinju, čiji je Grčka više nego dostojan predstavnik.